Kamerka sportowa – suplement

Kamerka sportowa to bardzo fajne i przydatne urządzenie podczas jazdy na motocyklu. Rejestrujemy wspomnienia, a przy okazji nagranie z kamerki może służyć jako dowód w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego, miejmy nadzieję, że ze szczęśliwym zakończeniem.

Jak do tej pory, od kiedy zakupiłem kamerkę SJCAM 4000 WiFi woziłem ją zamocowaną na kasku. Testowałem drugą alternatywę, czyli montaż na kierownicy motocykla. Moje wnioski możecie przeczytać tutaj: http://blogradka.pl/kamerka-sportowa-testy/. Te dwa miejsca montażu były zdeterminowane również przez fakt, że zarówno uchwyt na kask jak i na kierownicę znajdowały się w zestawie z kamerką. Ostatnio jednak dokupiłem za mniej niż 50 zł z wysyłką szelki na pierś do tego zestawu i zrobiłem pierwszy test. Film testowy poniżej, a wnioski jeszcze niżej….

 

Mocowanie na piersi/klacie daje chyba najlepszą perspektywę. Widzimy na nagraniu „kokpit” motocykla z licznikiem i kontrolkami oraz wszystko co przed nami. Oglądający może mieć wrażenie, że siedzi na tym motocyklu i nim jedzie co jest dodatkowym atutem. Lepiej też nagrywany jest dźwięk. Na kasku czy kierownicy kamerka rejestruje praktycznie tylko szum powietrza przy większych prędkościach, chyba że zamknięta jest w wodoszczelnej osłonie, ale wtedy dźwięku nie rejestruje prawie w ogóle. Mocowana na piersi całkiem dobrze rejestruje dźwięk nawet przy dużych prędkościach. Wydaje się, że to kwestia osłonięcia mikrofonu od wiatru. Znajduje się on w takim miejscu na kamerce (z lewej strony obudowy), że nie rejestruje szumu przepływającego powietrza w taki sam sposób jak na kasku, kiedy jest odsłonięta z każdej strony.

Kolejnym argumentem ZA jest fakt, że kamerka jest bezpieczna. Mocowana kamerka na kasku wystaje z jego obrysu, a łatwo o niej zapomnieć przechodząc np. pod niskim stropem jak np. brama do garażu. Także zdejmując z głowy kask trzeba uważać, żeby kamerką gdzieś nie zahaczyć. Kamerka na kasku również rzuca się w oczy, co też może peszyć nagrywane postaci ;).

Nie porównuję w swoich wnioskach mocowania kamerki na piersi do mocowania na kierownicy motocykla gdyż mocowanie do kierownicy przegrało z kretesem wszystkie inne porównania, głównie za sprawą wibracji motocykla przenoszonych na nagrywany obraz co skutecznie zmniejsza atrakcyjność zarejestrowanego filmu.

  1. Zarówno w samochodach jak i motocyklach, taka kamerka staje się rzeczą niezbędną. Udało wam się już coś interesującego zarejestrować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.