Pętla kaszubska -Karwno, Mikorowo, Stara Huta

Od jakiegoś czasu poruszałem się podczas swoich wycieczek raczej po znanej mi już okolicy i objechanych szlakach. Nadszedł więc czas ruszyć w strony mniej znane czyli na północ od Bytowa. Ruszyłem znaną sobie, a jakże 😉 , drogą lokalną z Bytowa w kierunku Grzmiącej i Krosnowa. Bardzo lubię tę trasę. Ma w miarę dobrą nawierzchnię, jest szybka i ma sporo winkli, poza tym prowadzi przez kaszubskie wsie, które za każdym razem są pełne uroku. Swojego czasu była to moja droga do pracy. Jeśli jechałem na motocyklu zawsze jechałem właśnie tędy do Budowa.

W Niepoględziu skręcamy w prawo na Gałęzów i tutaj trochę musimy uważać, bo droga jest wąska, dziurawa i kręta, a czasami zalega na niej piach. Po chwili dojeżdżamy do Gałęzowa. Po prawe mamy małe jeziorko. W prawo, drogą gruntową w las dojedziemy do pola biwakowego nad jeziorem Głębokim. My jednak podążamy za asfaltem w lewo i dalej długą prostą do drogi wojewódzkiej 210, w którą skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Unichowa.

W Unichowie na skrzyżowaniu wbijamy się na DW212 w kierunku Lęborka i nawierzchnią o niewątpliwie niskiej jakości zmierzamy do Czarnej Dąbrówki. Tam możemy uzupełnić zapasy i zatankować. Na głównym rondzie w mieście skręcamy w lewo i zmierzamy w kierunku Słupska drogą nr 211 by za Podkomorzycami odbić w prawo na lokalny asfalt w kierunku Karwna. Od tego momentu możemy znowu cieszyć się wolną jazdą po niemal pustej drodze, wśród kaszubskich lasów, jezior i wzgórz. Warto zjechać w prawo w las na chwilkę. Polna droga doprowadzi nas do niewielkiego pola biwakowego nad jeziorem Karwno, które swoją drogą, jest bardzo urokliwe, o wysokich brzegach, zewsząd otoczone lasami.

W Karwnie niestety żegnamy asfalt na rzecz beznadziejnej drogi polnej, z wielkimi dołami, koleinami, kamlotami. Endurowcy będą za to zachwyceni :). Trzymamy się cały czas trasy na wprost, by po jakimś czasie przeciąć rzeczkę o nazwie Pogorzelica, przejechać ślicznym wąwozem i na deser podziwiać przepiękną panoramę z naszej prawej strony. Dojeżdżamy do Mikorowa – małej, sennej, kaszubskiej wioski. Dojeżdżając do szosy przy dębie Wojsławie, skręcamy w prawo i zmierzamy w kierunku Kóz i dalej Kozina. Po drodze mijamy małą elektrownię wodną z pięknym rozlewiskiem spiętrzonej rzeki Bukowiny, a dalej podziwiamy bardzo okazałe filary byłego mostu kolejowego. Wiadukt ten służył trasie kolejowej z Miastka do Lęborka. Jeszcze przed wojną trasa ta była w pełni funkcjonalna ale po wojnie, w 1945 Rosjanie ją rozebrali.

Dojeżdzamy do drogi 212 i w lewo przepiękną, krętą trasą wśród lasów podążamy w lewo do Lęborka. Warto jeszcze zaraz za skrzyżowaniem odbić w prawo do lasu. Tuż obok drogi pośród drzew kryje się kościół. Przed Cewicami odbijamy na prawo, znak Siemirowice i podążamy szeroką i gładką prostą wzdłuż lotniska wojskowego. Trzymamy się głównej drogi asfaltowej aby dojechać po raz kolejny do DW211. Skręcamy w lewo, lecimy krótko do Gowidlina, a tam skręcamy w prawo na Sulęczyno i szybko znowu w prawo na Starą Hutę. Możemy znowu zwolnić, podnieść szybkę w kasku i rozkoszować się kaszubskim powietrzem. Trasa bowiem wije się przez lasy, pola i wsie, aż do Starej Huty, w której po raz kolejny musimy zrezygnować z asfaltu i skręcić w polną drogę zgodnie ze znakiem „Kamionka”.

Bardzo fajną twardą, piaszczystą drogą wbijamy się na wzgórze o wysokości ponad 200m n.p.m i podziwiamy Krainę w Kratę. Przed lasem skręcamy w lewo, a na kolejnym dużym rozwidleniu w prawo i szerokim szutrem dojeżdżamy do szosy w Bawernicy i skręcamy na prawo. Trzymamy się asfaltu. Wąską, niezbyt krętą drogą o dobrej nawierzchni zmierzamy do Parchowa, mijając Chośnicę.

W pewnym momencie po prawej stronie drogi będzie leśny, oznakowany parking. Odbijając ostro w lewo na jego wysokości, w piaszczystą drogę wzdłuż świeżo wykarczowanego lasu, dojedziemy do opisywanego już przeze mnie jeziora Jelenie Duże i rezerwatu jeziorek chośnickich (http://blogradka.pl/wycieczka-na-majowke/).

Po kąpieli 😉 i powrocie na drogę asfaltową kontynuujemy jazdę w kierunku Parchowa, dojeżdżamy do DW228 i w prawo kierujemy się na Bytów.

Całość pętli to niewiele ponad 100km, którą dokładnie prezentuje poniższa mapka:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.